Aigio
Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ«Φιλική» ήττα στην Νέα Σμύρνη για τον Παναιγιάλειο

«Φιλική» ήττα στην Νέα Σμύρνη για τον Παναιγιάλειο

Με εκτός έδρας «φιλική» ήττα (3-1) ολοκλήρωσε την προετοιμασία του ο Παναιγιάλειος, ουσιαστικά μία βδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής.

Η Αιγιώτικη ομάδα αντιμετώπισε εκτός έδρας, στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης, τον Πανιώνιο που φαντάζει ως το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση της ανόδου στον 4ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής.

Το τελευταίο «τεστ» του Παναιγιάλειου είχε δεδομένα μεγάλο βαθμό δυσκολίας, μιας και απέναντί του είχε ένα ρόστερ το οποίο για την κατηγορία θεωρείται από τα καλύτερα κι από τα πλέον ανταγωνιστικά και σίγουρα βοήθησε πολύ τον «μελανόλευκο» κόουτς να βγάλει τα δικά του αγωνιστικά συμπεράσματα, βλέποντας την ομάδα του να δέχεται πίεση σε εκτός έδρας παιχνίδι υψηλών απαιτήσεων.

pgs-panioniosΣτο πρώτο ημίχρονο ο Πανιώνιος έλεγχε το ρυθμό του παιχνιδιού και σε αυτό βοήθησε το γεγονός ότι κατάφερε στα πρώτα κιόλας λεπτά να εκμεταλλευτεί δύο αμυντικά λάθη των «μελανόλευκων» και να πετύχει ισάριθμα γκολ με τους Γεμιστό (4΄) και Ιγνατίδη (11΄). Το κακό ξεκίνημα, όπως ήταν φυσικό, επηρέασε αρνητικά την Αιγιώτικη ομάδα με αποτέλεσμα να δεχθεί πίεση από τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίωρο. Στη συνέχεια οι «μελανόλευκοι» κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 με απευθείας χτύπημα φάουλ του Γκίκα (33΄), ο οποίος και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη έγιναν οι αναμενόμενες αλλαγές από τους δύο προπονητές, με αποτέλεσμα  να πέσει ο ρυθμός του αγώνα. Έτσι το μόνο που αξίζει αναφοράς είναι η επίτευξη ενός ακόμα τέρματος από τους γηπεδούχους, με τον Γλυνό (63΄), διαμορφώνοντας έτσι το τελικό φιλικό αποτέλεσμα (3-1).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Σκαφίδας, Χοτζάλι, Καλύβας, Ζούλιας, Διονέλλης, Στούπης, Μπρέγκου, Γροντής, Μπουρλάκης, Γεμιστός, Ιγνατίδης.

Στο β΄ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Ξυγκόρος, Τσιμιδόπουλος, Παυλάκης, Πότσι, Γλυνός, Κουφουδάκης, Τσιμπόκας.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Ι. Παπαδόπουλος, Σανδραβέλης, Κοντοχρήστος, Μωραΐτης, Σακελλαρόπουλος, Μαυρόπουλος, Λουκάς, Κοτσόκολος, Σκούτας, Γκίκα, Μακρής.

Στο β΄ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Χάμος, Τ. Παπαδόπουλος, Πατρώνης, Λιάτος, Βιλανάκης, Τσεκούρας, Ξυνός, Οικονόμου, Μαχαίρας, Βασίλτσης, Θεοφανόπουλος, Πλατυκώστας, Ταξιαρχόπουλος.