20.4 C
Aigio
Τετάρτη, 22 Μαΐου, 2024
spot_imgspot_img
ΑρχικήΔΗΜΟΣ ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣΠολιτιστικάΟι ταινίες του 3ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Αιγίου «Θόδωρος Αγγελόπουλος»

Οι ταινίες του 3ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Αιγίου «Θόδωρος Αγγελόπουλος»

Το 3ο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Αιγίου «Θόδωρος Αγγελόπουλος» με θέμα «Το Γυναικείο Βλέμμα», που διοργανώνει ο δήμος Αιγιαλείας, έρχεται από τις 24 έως τις 30 Ιουνίου 2024 στον υπέροχο Κήπο του Πολύκεντρου Συνεδριακού Κέντρου Αιγίου! Για 7 ημέρες το Αίγιο γίνεται το κέντρο του ενδιαφέροντος των φίλων του κινηματογράφου με διαγωνιστικά προγράμματα ταινιών μικρού μήκους από όλο τον κόσμο, συναυλίες, αφιερώματα, συζητήσεις και πολλές εκπλήξεις!

Η συμμετοχή των δημιουργών ξεπέρασε κάθε προσδοκία, αφού υποβλήθηκαν 257 ταινίες στα 4 διαγωνιστικά προγράμματα του φεστιβάλ (Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα Μυθοπλασίας, Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα Ντοκιμαντέρ, Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα Animation, Εθνικό Σπουδαστικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα). 52 από αυτές θα προβληθούν στο κυρίως πρόγραμμα και θα διεκδικήσουν τα βραβεία των επιτροπών, αλλά και το Βραβείο Κοινού που προσθέτει ένα επιπλέον ενδιαφέρον στις βραδιές των προβολών. Θα απονεμηθεί επίσης το Βραβείο «Θόδωρος Αγγελόπουλος» από την οικογένεια του σπουδαίου δημιουργού, το Βραβείο GSC καλύτερης Κινηματογράφησης από την Ένωση Ελλήνων Κινηματογραφιστών (GSC), με την οποία το φεστιβάλ έχει την τιμή να συνεργάζεται, καθώς και το Βραβείο ΟΚΛΕ από την Ομοσπονδία Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας.

Η τελική λίστα ταινιών του 3ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Αιγίου αποτελείται από 19 ταινίες μυθοπλασίας, 10 ντοκιμαντέρ, 12 Animation και 11 σπουδαστικές ταινίες.

Οι καλύτερες ταινίες κάθε προγράμματος, έτσι όπως θα αξιολογηθούν από τις 4 τριμελείς κριτικές επιτροπές τους, θα κερδίσουν χρηματικό έπαθλο 1000 ευρώ στα διεθνή τμήματα και 500 ευρώ στο Εθνικό Σπουδαστικό.

2AFF_1080X1080

Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα – Μυθοπλασία

 

1. Wings, του Φοίβου Ήμελλου – Ελλάδα

2. Unorthodox, του Κωνσταντίνου Αντωνόπουλου – Ελλάδα

3. Ultraveloci, των Davide Morando και Paolo Bonfadini – Ιταλία

4. I Promise You Paradise, του Morad Mostafa – Αίγυπτος

5. File, της Sonia K. Hadad – Ιράν

6. Η μητέρα μου είναι αγία, του Σύλλα Τζουμέρκα – Ελλάδα

7. Metronome, του Péter Lehr Juhász – Ουγγαρία

8. My Name is Aseman, των Gianluca Mangiasciutti και Ali Asgari – Ιταλία

9. The Soul in My Head, του Jung Jen Pao – Ταϊβάν

10. Firebug, του Αλέξανδρου Παπαθανασόπουλου – Ελλάδα

11. Flores del otro Patio, του Jorge Cadena – Ελβετία

12. Power Signal, του Oscar Boyson – ΗΠΑ

13. Aqueronte, του Manuel Muñoz Rivas – Ισπανία

14. Super, του Νικόλα Κούλογλου – Ελλάδα

15. FAULT, της Κατερίνας Παπαναστασάτου – Ελλάδα

16. The Armchair on the Pavement, της Μαίρης Κολώνια – Ελλάδα

17. Αριζόνες, του Γιώργου Ηλιοπούλου – Ελλάδα

18. Little Doggie, του Γιώργου Ντούνη – Ελλάδα

19. Les chenilles, των Michelle και Noel Keserwany – Γαλλία

 

Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα Ντοκιμαντέρ

 

1. The Moon Also Rises, της Yuyan Wang – Γαλλία

2. Titi – In cyclone’s wake, της Νατάσας Μπλάτσιου – Ελλάδα

3. Waking up in silence, των Mila Zhluktenko και Daniel Asadi Faezi – Ουκρανία

4. Square the Circle, της Hanna Hovitie – Φινλανδία

5. Light of Light, του Νεριτάν Ζιντζιρία – Ελλάδα

6. Σφενδύλι: Όταν σε ξεριζώνει το νερό, του Μιχάλη Μπαστάκη – Ελλάδα

7. LUMEN, της Ειρήνης Τζούλια – Ελλάδα

8. Malafede, των Chiara Borsini, Marialuisa Greco και Paolo Corazza – Ιταλία

9. Ardent Other, της Alice Brygo – Γαλλία

10. Ο Γιώργος Βακιρτζής στο Αττικόν, του Θανάση Παπαθανασίου – Ελλάδα

 

Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα Animation

 

1. Nicely Awful, του Tobias Schlage – Ιαπωνία

2. El Ombligo de la Luna, των Sara Lourenço António, Julia Grupińska, Bokang Koatja, Ezequiel Garibay Cires και Tian Westraad – Γαλλία

3. Try Hard, των Yuha Cho, Hugo Lemonnier, Brian Lim, Audrey Chevrolle και Yuxi Zhou – Γαλλία

4. Childeric, choosing your battles, των Louise Petit, Emma Guyot DLH, Lou Dhelens, Juliette Laurent, Céline Korno και Lucie Tantot – Γαλλία

5. Zoopticon, των Jon Frickey, Thies Mynther και Sandra Trostel – Γερμανία

6. Τόποι του Ελληνισμού: Ύδρα, του Δημήτρη Κούσανδα – Ελλάδα

7. Kafka’s Collection of Porn, του Αριστοτέλη Μαραγκού – Ελλάδα

8. Greylands, των Charlotte Waltert και Alvaro Schoeck – Ελβετία

9. Coin Coin, των Solenn Lelaisant, Jeanne Marotte, Anouk Archambault, Amélie Frit, Lucile Grunder και Jean-Victor Suzanne – Γαλλία

10. In Half, του Jorge Morais Valle – Ισπανία

11. Claw Machine, του Γιώργου Σαλαμέ – Ελλάδα

12. Η μητέρα μου, η θάλασσα, της Ασπασίας Καζέλη – Ελλάδα

 

Εθνικό Σπουδαστικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα

 

1. мала чешма / Μικρή Βρύση, του Στρατή Αλβανού

2. Siempreviva, του Νικόλαος Κιχεμ Κοτσαμπουγιούκης

3. Κέτσαπ στη μουστάρδα σου, της Ιφιγένειας Θεοδωρίδη

4. ΔΗΚΕΟΣΙΝΗ (Justice), των Νικήτα Σιφόνιου και Άγγελου Μπαράι

5. On the Hill, του Γιώργου Σταγάκη

6. Πώς να ανάψεις τσιγάρο χωρίς να καείς, του Κωνσταντίνου Σπανουδάκη

7. Spinnerakos a.k.a. Παναγιώτης Γρηγορίου, του Νάσου Καραμαλέγκου

8. City of Lost Souls, του Νίκου Μπουγιούκα

9. A (almost) Perfect Story of a Restless Artist, του Γιώργου Ζαλογιάννη

10. Bad Kids with Saint Names, της Βίκυς Αναστασιάδου

11. Ενάμισι, του Οδυσσέα Σπυρόπουλου

Δείτε Ακόμα...

ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΑΓΟΡΑ

Most Popular